Coin nasıl alınıp, satılır? 11.01.2018

Nasıl dijital para alıp satabilirsiniz? Nasıl Bitcoin alınır? Nasıl Ethereum alınır? Nasıl satılır?

Düzenli olarak bu soruları duyuyoruz. Bu içeriğin size yardımcı olacağına inanıyoruz.

Öncelikle dijital paralarınızı, nasıl saklarsınız nerede saklamalısınız bu konuda Bitcoin Cüzdanları hakkında, Dijital cüzdanlar hakkında yazılarımızı incelemenizi öneririz.

Sıradan ilerlersek;

 • Cüzdan seçmelisiniz.
 • Dijital Borsa veya Exchange sitelerine üye olmalısınız.
 • Alım satım ve transfer işlemlerini yönetmelisiniz.

Cüzdan seçimine dikkat etmenizi öneririz. Güvenlik kısımlarını özellikle dikkatle inceleyiniz. Kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir cüzdan seçiminden sonra artık coinlerinizi saklayabilir, alıp gönderebilirsiniz.

Dijital Borsa - Exchange Nedir?

Bu firmalar sizin gibi bitcoin, ethereum veya diğer dijital paraları alıp satmak isteyen kişileri bir ayara getiren ve alım satım işlemlerini kontrol ederek yöneten ortamlardır.

Borsaların kendi kuralları olur. Ülkemizdeki borsalardan bahsetmemiz gerekirse; Üyelik sırasında kişisel bilgilerinizi talep edebilirler. Güvenilirlikleri konusunda herhangi bir kurala veya devletin denetimine tabi değildirler. Bu nedenle hem bilgileriniz hem dijital paralarınız ve göndereceğiniz paralar firmaların kendi imkanları ile saklanır yönetilir. Ülkemizde henüz devlet denetimi veya kontrolü söz konusu olmadığı için bu konularda kendiniz karar vermeli ve güvenliğinizi sağlamanız gerekir.

Yabancı ülke borsalarının bazıları bulundukları ülkenin kurallarına tabidirler. Genel olarak ülkemize benzer durumdadırlar. Bilgilerimizin ve dijital paralarımızın güvenilirliği bu firmaların ellerindedir. Türkçe destek vermezler ve Türk Lirası cinsinden işlem yapmanıza müsade etmezler. Hatta pek çok yabancı borsa USD-EURO transferine dahi izin vermemektedirler.

Ülkemizdeki borsaların artıları:

 • Türkçe destek alabilirsiniz.
 • Türk Bankalarından Türk Lirası gönderim yapabilirsiniz. Veya satacağınız dijital paralara karşılık kazandığınız Türk Liralarını kendi banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz.
 • Devlet denetiminde olmamalarına karşın Türk Yasalarına tabidirler. Ters bir sorun anında Türk kolluk kuvvetleri ve Türk mahkemelerince hakkınızı aramanız mümkündür.

Fakat unutmamanız gereken noktalar vardır. Bunlar;

 • Borsalardaki güvenlik ayarları sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Belirteceğiniz bilgiler sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Alım ve Satım işlemlerinde kararlarınızdan siz sorumlusunuz.
 • Kar veya Zarar durumundan siz sorumlusunuz.

Borsaların işlem başına limitleri ve Komisyon oranları bulunur. Bu oranlar genelde %0,1 ile %1 arasında değişmektedir.

Borsaların yardım bölümlerini incelemenizde fayda vardır her borsanın ayarları ve ekranları, kuralları ve detayları farklıdır.

Bir borsaya üye olmak istediğinizde kabaca şu adımları izleyebilirsiniz.
 • Üyelik sırasında istenen işlemlerin tamamını bitirin, talep edilen evrakları gözden geçirerek eksiksiz gönderin.
 • Web Browser'ınızın güvenli ve güncel bir yazılım olduğundan emin olun.
 • Onaylanmanız ardından yardım bölümünü mutlaka inceleyin.
 • Komisyon oranlarını ve masraf kesintilerini mutlaka inceleyin.
 • Güvenlik ayarlarınızı eksiksiz yapın. Pek çok borsa şirketi Google Auth, E-Mail konfirmasyonları, Sms konfirmasyonları gibi pek çok güvenlik özelliği sunarlar. Bu ayarları dikkatlice tamamlayarak saklamanız veya not almanız gereken detayları mutlaka not alın.
 • Borsanın size vereceği cüzdan numaralarına dikkat edin!
 • Eğer yüksek bir miktar işlem yapacak olsanızda mutlaka ufak bir miktar ile test edin. Örnek 10.000 TL lik alım veya satım planlıyorsanız mutlaka öncesinde 50-100 TL alım satımlar ile test yapın.
 • Aktif alım satımlarınızı yaptıktan sonra mutlaka TL veya diğer dijital paralarınızı ÖZEL Cüzdanlarınıza transfer edin.

Bu adımlar ile işlem yaparsanız belirli seviyede güvenlik sağlamış olursunuz.

Borsalara Para, Bitcoin-Ethereum ve diğer dijital paraları göndermek ZAMAN ALIR!

Örnek olarak şuanda hemen bitcoin satmak istediniz, bu durumda bitcoin’inizi borsaya göndermeniz gerekir. Borsaya gönderme işlemi bitcoin network’ünün yoğunluğuna bağlı olarak 15-30 dakikadan kısa sürmeyecektir. Bu nedenle acil veya hemen işlem yapmak isterseniz bu gerçekleşmeyecektir.

Sürekli ve sık sık işlem yapmak istiyorsanız bu durumda dijital paranızı ve TL paralarınızı borsada tutmanız daha doğru olacaktır.

Bu konuda olumsuz örneklerden bazılarından bahsetmek gerekirse; Şuanda bitcoin almak istediniz, fiyatı kontrol ettiniz, çok uygun buldunuz ve hemen almak istediniz. Fakat borsada paranız yok! TL göndermeniz hafta içi mesai saatlerinde EFT veya Havale ile yapılır bu nedenle 30-60 dakika sürecektir. Sizin TL’yi göndermeniz sırasında bitcoin fiyatı %10 artabilir.

Bu durumlara dikkat etmenizi öneririz.

Madencilik ile ürettiğimiz Bitcoin-Ethereum-Litecoin ve diğer coinleri nasıl satabilir ve Türk Lirası kazanabiliriz?

Madencilikten üretilen dijital paralarınızı sakladığınız cüzdanınızda biriktirdiniz. Öncelikle bir borsaya üye olunuz. Türk Borsalarından bazıları;

 • BTCTurk
 • Koinim
 • Paribu

Borsaya üye olduktan sonra borsaların size vereceği özel cüzdanlara kendi kişisel cüzdanınızdan bitcoin-ethereumlarınızı gönderin.

Gönderim onaylandıktan sonra Borsa üzerindeki cüzdanınızda ulaşmış ve kullanılabilir olacaktır.

SATIŞ ekranına gelerek satışını yapabilirsiniz.

Bu noktada size ödenen Türk Lirasını kendi banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz.

alış satış s4mining

KATEGORİLER