Cüzdanlar 11.01.2018

Bilgisayar güvenliği!

Bitcoin ve tüm dijital para işlerinde bilgisayarınız, telefonunuz aktif olarak kullanılır. Bu yüzden güvenlik EN ÖNEMLİ konudur. Bilgisayarınızda güncel ve aktif bir firewall-antivirüs yazılımı olduğundan emin olun! Bu yazılımlar ile düzenli olarak bilgisayarınızın tarandığından emin olunuz.

Cep telefonunuzda özellikle Android sistemlerde kaynağı belirsiz yazılımları kullanmayınız! Aksi halde telefonunuz üzerindeki bilgilerinizi kaybedebilirsiniz!

Bilinen güvenilir web tarayıcı Browser programları kullanınız ve bu programları sürekli güncelleyiniz. Windows veya Apple da kullansanız sisteminizi düzenli olarak güncelleyiniz!

Bilgisayarınız ve telefonunuzdaki güvenlik sorunlarından ötürü yaşayacağınız kayıplar tamamen sizin sorumluluğunuzdadır!

Bir uzmana danışın. Eğer anlayamadığınız bir sorun yaşıyorsanız herhangi bir problemden şüphelenirseniz işlem yapmayı bırakarak mutlaka bir uzmana, güvendiğiniz bir uzmana danışın!

Dijital Cüzdan nedir? Genel Bilgi.

Pek çok ad ile tanırsınız, bitcoin cüzdanı, ethereum cüzdanı, bitcoin wallet, ethereum wallet dijital cüzdan, mobil cüzdan, online cüzdan, soğuk cüzdan, sıcak cüzdan...

Cüzdan genel olarak Public-KEY yani herkese açık anahtar, Private KEY, özel anahtar ve Password yani şifre olarak 3 parçadan oluşur.

Public KEY kabaca cüzdanınızı ifade eder. Size bitcoin göndermek istediklerinde cüzdan adresiniz Public Key’inizdir. Siz bu cüzdan kodunu karşı tarafa iletirseniz size bitcoin gönderebilirler. Private KEY dosyanız şifresiz olabilir bu nedenle mutlaka şifrelemeniz gerekir. Eğer Özel anahtarınızı şifresiz olarak saklarsanız ve çalınırsa cüzdanınızın içeriğini tamamen kaybedebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka şifrelemeniz gerekir. Eğer şifrelediyseniz Özel anahtarı kaybetseniz bile güvende sayılırsınız.

CORE Wallet - Çekirdek Cüzdan

Bitcoin-Ethereum ve diğer coinlerde coin üreticisinin hazırladığı cüzdanlara genelde CORE yani ÇEKİRDEK cüzdan denir. Bu cüzdanlar en güvenli cüzdanlar olarak bilinsede kullanımı ve esneklikleri biraz zordur. Örnek olarak bitcoin core cüzdanı için bugün itibari ile 150 Gbyte civarında disk alanı kullanmanız gerekiyor, aslında kullanmanızdan daha büyük sorun bunu internetten indirmeniz gerekiyor. İndirmek zahmetli ve uzun süren bir işlem genelde.

Güvenli fakat kullanımı ve yönetimi biraz zor dediğimiz gibi. Sürekli güncel tutabilmeniz için bilgisayarınızda sürekli açık tutmanızda gerekiyor.

Core wallet genelde üretici tarafından yayınlanır ve web sitesinden duyurulur. Aynı zamanda dijital para üreticilerinin web sitesinde alternatif diğer cüzdanlarıda yayınlayabilirler incelemenizi öneririz.

  • bitcoin.org
  • ethereum.org
  • litecoin.org

Hardware Wallet - Donanım Cüzdan

Donanım cüzdanlar teorik olarak çekirdek cüzdan üzerinde çalışır fakat bunu yapabilmek için özel anahtar ve şifreyi ayrı yerlede kaydeder ve bunu fiziksel bir cihaz üzerinde saklayarak güvenlik seviyesini daha üst düzeyde yönetmenize izin verir.

Örnek olarak bir fiziksel cüzdan alarak kullandığınızda fiziksel cüzdanı ofisinizde kasada veya özel biryerde saklarsanız bilgisayarınızdaki verileriniz çalınsa bile dijital paralarınızı kaybetmezsiniz. Tabi bu durum fiziksel cüzdan çalınsa bile bilgisayarınızdaki verilerinizi çaldırmadığınız sürece dijital paralarınız güvende olacaktır.

Genelde donanım cüzdanların PIN kodları (telefonunuza benzer) olacaktır. Bu pin kodlar ekstra güvenlik sağlar ve donanım cüzdanınız çalınsa bile bu cüzdana erişim için pin kodu gerekecektir.

  • Ledger Nano S
  • Keepkey
  • Trezor

Bugünlerde popüler olarak kullanılan ve piyasada bulabileceğiniz donanım cüzdanlardan bazılarıdır.

İyi Yanları Kötü Yanları
Bitcoinleri saklamak için kolay bir yoldur. Ücretsiz değildirler.
Kolay ve güvenlice yedeklenir. -
Teknik bilginiz olmasada kullanımı kolaydır. -

Hot Wallet - Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdan internete bağlı herhangi bir bilgisayar-telefon-tablet üzerinde çalışan cüzdanları ifade etmektedir. Örnek olarak Core-Çekirdek cüzdan bir Sıcak cüzdandır.

Sıcak cüzdanlar internete bağlı olarak çalışır. Bu nedenle güvenlik olarak iyi korunan bir cihazda saklanması önerilir. Güvenliğini sağlayamadığınız bir bilgisayarda dijital paraları saklamamanız önerilir.

Bunun yanı sıra telefonunuzda çalışan sürümlerinde mutlaka anahtar şifrelerinizi ve pin kodlarınızı güvenli olarak saklamanız önerilir.

Eğer güvenliğinden emin olduğunuz bir bilgisayarınız var ise bu bilgisayar üzerinde Çekirdek cüzdanı saklamanızda sakınca yoktur. Tabii ki şifreleri unutmamak şartıyla!

Online Wallet - Web Cüzdanları

Web cüzdanları veya mobil cüzdanlar çekirdek cüzdanı merkezde çalıştırır ve size sadece sonuçları göstererek işler. Bu sayede tüm blockchaini indirmek ve sürekli güncellemek zorunda kalmazsınız.

Online cüzdanlarda sizin özel anahtarlarınız cüzdan şirketinde saklanır şifreler ve pin kodları ise sizde tutulur. Bu nedenle güvenliği iyi sayılabilecek durumdadır. Fakat doğru ve güvenilir bir cüzdan firmasını seçmek önemlidir. Biz örnek olarak bazı cüzdanları paylaşacağız fakat bunların güvenlik ve güvenilirliklerini garanti edemeyiz.

Bazı Online Cüzdan ürünleri Web ve Mobil için;

  • Jaxx
  • GreenAddress
  • MyCelium

Cold Wallet- Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdanlara örnek olarak Donanım cüzdanları örnek verebiliriz. Soğuk cüzdanların atası Kağıt cüzdanlar denebilir. Soğuk cüzdanlarda şifreler ve özel anahtarlar farklı noktalarda saklanırlar bu nedenle güvenilir kabul edilirler.

Fakat çok sık işlem yapan bir kullanım alışkanlığınız var ise soğuk cüzdanlar işinizi yavaşlatacaktır.

cüzdanlar s4mining

KATEGORİLER