Ethereum - Bitcoin Gönderim Ücretleri Hakkında 13.01.2018

Tüm dijital para işlemlerinde özellikle madencilik işleminin ana varlık amacı gönderim yapılan coinleri onaylamaktır. Yani gönderimi gerçekleştirmek diyebiliriz.

Bitcoin’in ilk tasarlandığı zaman itibari ile Petrol veya GAZ ücreti gibi isimleri olan gönderim maliyetlerini biraz size açıklamaya çalışacağız.

Gönderim nasıl gerçekleşir?

A cüzdanından B cüzdanına 0.1 BTC göndermek istediğinizde siz aslında bir bloğu değiştirirsiniz. Yaptığınız değişiklik network’e aktarıldığında tüm madenci cihazları tarafından kontrol edilir ve doğruluğu güvenilirliği onaylanır.

Yeterli sayıda onay alan (konfirmasyon) blokların gönderimi kabul edilmiş olur.

Bu işlem sırasında onaylama işleminin güncel hali hem A cüzdanının hem de B cüzdanını tarafından okunması gerekir. Örnek olarak A cüzdanının bulunduğu sistem onaylandığını gördü. Fakat B cüzdanının bulunduğu sistem henüz bu güncel blokları yüklemediği için görmemiş olabilir. Gereken onayların tamamlanması %100 gönderimin gerçekleştiğini fakat henüz B cüzdanının güncellenemediğini gösterecektir.

Bu gönderim işlemi sırasında ONAY işlemlerini MADENCİ sistemler yaparlar.

Gönderimi takip edebilir miyiz?

Elbette, bitcoin-ethereum-litecoin gibi pek çok coin sisteminde blockchain’in yapısı halka açık ve erişilebilir olduğundan (bazı coinlerde bu mümkün değildir.) kontrol edebilir takip edebilirsiniz.

TXID, Transfer ID her gönderime özel bir koddur.

0xbe15085d9c6e5f359fbcdde75bdfd8875f32775e802b75255cbdc5101a28014b

Bu kod her gönderim işleminde tekil olarak üretilir ve gönderimin takibini yapmanızı sağlar. A cüzdanından gönderim yaptığınızda yukarıdaki kod’u alırsınız. Bu kod’u ileteceğiniz herkes gönderiminizi inceleyebilir ve izleyebilir.

https://etherscan.io/tx/0xbe15085d9c6e5f359fbcdde75bdfd8875f32775e802b75255cbdc5101a28014b

Etherscan web sitesi ücretsiz bir ethereum blockchain araştırma desteği sağlar. Buradaki link’i kullanarak gönderim detaylarını görebilirsiniz.

  • Sarı renkli alan işlem durumunu gösterir. Bu işlem gerçekleşmiş ve onaylanmıştır.
  • Yeşil renkli alan gönderen cüzdanı gösterir.
  • Pembe renkli alan alıcı cüzdanı gösterir.
  • Turuncu renkli alanda gönderilen toplam ETHER miktarını görürsünüz, bu örnekte 5 Ether gönderilmiş ve kabaca anlık değerini parantez içerisinde belirtiyor.
  • Kahverengi alanda GAS PRICE yani gönderim ücretini göreceksiniz. kullanıcı bu gönderim için 37 GWEI ödemeyi kabul etmiştir.
  • Gri renkli alan ise işlemin gerçekte ne kadar ücret ile tamamlandığını gösterir, bu örnekte GAS price olarak 37 Gwei teklif eden kullanıcının toplam 0.98$’a denk gelen bir ücret ödediğini ifade ediyor.

Gönderim ücreti nedir?

Gönderim ücreti A cüzdanı ile B cüzdanı arasındaki işlemin onayını veren MADENCİ sistemlerine ödenen ücrettir. Bir nevi işlem ücreti, gönderi masrafı olarak düşünebilirsiniz.

Gönderim ücreti sabit değildir!

Gönderim ücreti network yoğunluğuna göre ucuz veya pahalı olabilir. Bunun sebebi her dijital parada networklerin teknik olarak bir iletim kapasitesi, limiti olmasıdır. Limit kısıtlı olduğunda ve talep fazlalaştığında ücreti fazla ödemek isteyen kullanıcılar fiyatı yükseltebilirler.

Yukardaki grafikte 06 Ocak 2018 ile 12 Ocak 2018 arasındaki ETHEREUM gönderim ücreti (GAS PRICE) değişimini görebilirsiniz. 6 Ocakta 6 gwei(kabaca 0.12 USD) birim ile gönderim işleminiz yaklaşık 30 dakikada ulaşırken 11 Ocakta bir ara 300 gwei (kabaca 6 USD) civarına çıkmış olduğunu görebilirsiniz.

Gönderim ücreti neden değişir, kim belirler?

Gönderim ücreti sizin gibi kullanıcıların belirlediği bir ücrettir. Yukarıdaki grafiği örnek alalım. Aslında 11 Ocakta bazı kullanıcılar 6 Gwei ile gönderim isteğinde bulunmuşlardır. Fakat çok fazla gönderim talebi olduğunda bazı kullanıcılar işlemlerinin hızlı gitmesi için fiyatı yükseltirler. Mesela grafiğe göre bazı kullanıcılar 300 Gwei ücret belirlemişlerdir. Bu durum olduğunda doğal olarak işi acil olan kullanıcılar da mecburen daha yüksek ücret teklif etmeye başlarlar. İş bu noktaya geldiğinde eğer işleminiz için daha yüksek ödemek istemiyorsanız MAALESEF BEKLEMEK ZORUNDASINIZ.

Gönderim ücretini düşük verirsek ne olur?

Teknik olarak gönderim geç gidebilir (2-3 hafta sürebilir) veya gönderim işlemi iptal olabilir. İptal olması durumunda coinler geri cüzdanınıza döner.

Yukarıdaki örnekte yeterli GAS teklif edilmediği için iptal olan bir ödemeyi görüyorsunuz.

transaction gas gas price gönderim ücreti ethereum bitcoin

KATEGORİLER